Ooppera F. E. Sillanpäästä poikimassa uuden festivaalin

Waltteri Torikka (vas.) lauloi kirjailija F. E. Sillanpäästä kertovan oopperan pääroolissa nuorena Sillanpäänä. Toista pääroolia vanhana Sillanpäänä esitti baritoni Sauli Tiilikainen. © Mikko Auerniitty

Hämeenkyrössä ensi vuonna starttaavaan tapahtumaan haetaan musiikin lisäksi muita “hyvän olon teemoja”.

Kirjallisuuden Nobelin voittaneen F. E. Sillanpään (1888–1964) kotikunta Hämeenkyröön on perustettu uusi kulttuuriyhdistys. Hämeenkyrön FEStiwaalit ry:n taiteellisena johtajana aloittaa oopperalaulaja Waltteri Torikka.

Hämeenkyrön FEStiwaalit ry pyrkii synnyttämään uuden festivaalikonseptin ja aloittaa sen kesällä 2018 esittämällä uudestaan tänä kesänä hyvin menestynyttä Sillanpää-oopperaa. Torikka lauloi tuolloin oopperan pääroolissa nuorena Sillanpäänä.

”Haemme tällä hetkellä konseptiimme rahoitusta ja yhteistyökumppaneita. Onneksi ensi kesän Sillanpää-oopperalipuista on myyty jo yli puolet, mikä auttaa taloudellisessa tilanteessa”, Torikka kertoo yhdistyksen tiedotteessa.

Yhdistys saattaa toteuttaa jo ensi vuonna myös konsertteja, eikä aio keskittyä pelkästään klassiseen musiikkiin.

“Haluamme ottaa ohjelmistoomme musiikin lisäksi vahvasti myös muita hyvään oloon vaikuttavia tekijöitä, kuten muun muassa liikettä, maisema- ja luontoteemaa sekä paikallista kulttuuria ja lähiruokaa”, Torikka korostaa.

Yhdistyksen hallituksessa toimivat Torikan lisäksi Suomen Kansallisoopperan ja -baletin näyttämökoordinaattori Kim Juntunen, Sillanpää-oopperan toiminnanjohtaja-tuottaja Vilja Pylsy ja Seinäjoen kaupunginteatterin toimitusjohtaja Markko Heinonen. Yhdistyksen neuvonantajana toimii Tampere-talon toimitusjohtaja Paulina Ahokas.

Lue lisää aiheesta:

Arvio: Sillanpää-ooppera levittää taiteilijapsyyken luonnon taustakankaalle

Kaksi suurmiestä, kaksi tarinaa Suomesta

Bjurström nauttii Sillanpää-oopperan antihehkutuksesta